Jedno od najčešćih pitanja koje pacijenti postavljaju pre odluke o intervenciji je upravo ovo-da li je transplantacija kose uspešna procedura? Može li jedan lekar ikada tvrditi da će neki tretman ili hirurška procedura biti uspešna ili čak dati pismenu garanciju?
Naš stav je da ne, ali ono što možemo da obećamo je da ćemo u svaku intervenciju uložiti sav naš trud, znanje I posvećenost kako bi intervencija bila uspešna. Ipak, nekad se desi upravo suprotno-slab rast transplantata nakon intervencije.
Pažljivim praćenjem ovih pacijenta, došli smo do zaključka koje su to situacije kada se ovako nešto može desiti. Faktore koje dovode do slabijeg rasta transplantata smo podelili na preoperativne (opšte), intraoperativne I postoperativne.
Pod opštim faktorima podrazumevamo generalno zdravstveno stanje pacijenta, kao I odredjene životne navike koje mogu uticati na uspešnost intervencije poput sistemskih obolenja kao što su dijabetes, vaskularni poremećaji, infekcije, slabo zarastanje tkiva, pušenje, alkoholizam.
Obolenja na koži glave poput ožiljne alopecije ili alopecije areate dovode do slabog rasta transplantata I zato je neophodno obaviti pregled kože glave uoči transplantacije kose. Možda najvažniji faktori su oni intraoperativni.
Postupak ekstrakcije transplantata (FUE tehnika) može dovesti do trajnog oštećenja graftova koji neće moći da porastu nakon implantiranja. Od umeća lekara graftovi koji su dobijeni sa davajuće regije biće I boljeg kvaliteta. Važno je takodje kako se sa graftovima postupa dok su van tela I da,pored traume, ne dodje to njihove dehidracije.
Prilikom implantacije, od veštine I obučenosti tima zavisiće nivo trauma graftova koja mora biti svedena na minimum ono što danas nazivamo atraumatskom implantacijom. Veoma važno je I da se transplantacija kose završi u određenom vremenskom roku kako graftovi ne bi boravili preduge van tela, a od izuzetne važnosti je hladan rastvor u kom oni borave.
Pacijent takodje predstavlja važane činilac u uspešnosti same intervencije jer je izuzetno važno održavati dobru higijenu kože glave kako bi se regija održavala vlažnom I kako ne bi došlo do upali ili infekcije.
Za svakog pacijenta je važno da bude upoznat sa ovim faktorima jer oni u mnogome utiču na ishod same intervencije. Zajedno tim I pacijent mogu učiniti mnogo kako bi efekat intervencije bio maksimalan.