Telogeni efluvijum je veoma cesto i slozeno stanje kose koje pogadja sve uzraste i cesce – zene. Nakon androgenetske alopecije, ovo predstavlja drugi najcesci uzrok opadanja kose I razlog obracanju lekaru za pomoc.
Normalno je da je oko 80-90% dlaka u aktivnoj fazi rasta (anagena faza), dok je ostatak u tzv. telogenoj (pasivnoj) fazi rasta. Kod telogenog efluvijuma se desava da veliki broj dlaka istovremeno ulazi u ovu pasivnu faza rasta I opada.
Najcesce pogadja srednji deo glave, retko sa strane (temporalno) I pozadi (okcipitalno). Pacijenti obicno ne izgube svu kosu, ali ona postaje difuzno tanka I slaba, a cesto se skalp jasno nazire. Tipicno se vidi da se kosa gubi temporalno u prednjoj liniji kose (slicno muskim zaliscima) I pacijentkinje subjektivno navode da im je rep izgubio volumen. U izrazenijim slucajevima, telogeni efluvijum pogadja I obrve, pubicnu I pazusnu dlaku.
Folikuli dlake nisu trajno osteceni, samo se mnogo vise njih nalazi u pasivnoj fazi rasta nego sto je normalno. Iz tog razloga, sto se ranije pocne sa terapijom, veca je mogucnost da se uspori ili zaustavi opadanje kose, a dlake vrate u aktivnu fazu rasta.
Postoje dva oblika ovog obolenja: kod jednog, opadanje kose nastupa naglo I najveci deo kose se izgubi vec u prva dva meseca od nastupanja telogenog efluvijuma,(akutni oblik) I drugo, kod koga dlaka postepeno opada,ulazi duze u svoju pasivnu fazu rasta, tako da opadanje perzistira oko 6-8 meseci (hronicni oblik), nakon cega se smiruje.
Zasto dolazi do nastanka telogenog efluvijuma? Ima toliko razlicitih faktora koji uzrokuju ovo stanje. Klasicni telogeni efluvijum nastaje posle porodjaja.
Naime, estrogeni koji se intenzivno luce tokom 9 meseci trudnoce jako povoljno uticu na rast kose I produzavaju anagenu (aktivnu) fazu rasta kose. Po porodjaju, smanjuje se lucenje estrogena I kosa koja je uzivala uticaj ovog hormona tokom trudnoce, sada ulazi u pasivnu fazu.
Sva dlaka koja koja je sinhronizovano trebalo da opada tokom devet meseci, iznenada pocinje da opada dovodeci do telogenog efluvijuma. Vecina zena nakon samo par meseci uspeju da se izbore sa ovim I njihova kosa povrati svoj volumen.
Svaka dijeta dovodi do opadanja kose. Vazno je zapamtiti da svaki put kada gubimo tezinu, gubicemo I kosu. Zato treba na vreme isplanirati suplemente koje je neophodno unositi tokom dijete kako bismo pomogli nasoj kosi.
Odredjeni lekovi dovode do hronicnog telogenog efluvijuma poput antidepresanata, beta blokera, zatim prilikom vekcinacije ili nakon hirurskih zahvata.
Sigurno najcesci razlog koji dovodi do TE u danasnje vreme je stres (akutni I hronicni, potisnuti), pa reagujemo kosom, kao slabim mestom (locus minoris resistentiae). Hronicne bolesti I nedostaci odredjenih vitamina I minerala u telu takodje dovode do ovog obolenja.
Vazno je znati da telogeni efluvijum moze biti udruzen sa drugim stanjima koji dovode do opadanja kose, najcesce sa androgenetskom alopecijom I alopecijom areatom.
Nakon adekvatne dijagnostike (anamneza, pregled kose, pull test, dermoskopija, trihoskopija I eventualno biopsija), terapiju treba prilagoditi stilu zivota svake pacijentkinje.
Osnovna terapija podrazumeva ukljucivanje Minoksidila (losion koji je registrovan kao lek protiv opadanja kose) uz obazrivu aplikaciju kako ne bi doveo do rasta dlake po licu i adekvatno doziranje (5% je doza predvidjena). Ukoliko se pacijentkinja odluci za lecenje finasteridom, obavezna je kontraceptivna terapija.
Melatonin ima vaznu ulogu u lecenju telogenog efluvijuma. Novije terapije podrazumevanu lasersku terapiju. Laser postoji za ordinacijsku I kucnu upotrebu. I Grow – laser predvidjen za kucnu upotrebu predstavlja veliki tehnoloski napredak u lecenju alopecije, a veoma je praktican. Naime, terapija se sprovodi kod kuce po odredjenom protokolu.
Laserski zraci stimulisu folikule da se “probude” I vrate u svoju aktivnu fazu rasta. PRP-terapija plazmom obogacenom trombocitima I faktorima rasta je sigurno tema broj jedan kada je rec o inovacijama u lecenju alopecije. Sopstveni faktori rasta se ubrizgaju u scalp, migriraju ka folikulima I aktiviraju ih kako bi se pokrenula aktivna faza rasta. Terapija se sprovodi u ordinaciji, a u zavisnosti o stepena telogenog efluvijum, obavlja se jedan ili tri tretmana. Rezultati su vidljivi vec nakon dva meseca od prve aplikacije.
Dobro je znati da lecenje telogenog efluvijuma nije lako I da treba biti jako uporan pri svakoj terapiji koja se primeni. Ono sto je ohrabrujuce je da ove terapije u najvecem broju slucajeva daju odlicne rezultate, pa je vazno razviti osecaj poverenja kako prema svom lekaru koji ce vas voditi kroz terapiju, kao I prema samoj terapiji. Na taj nacin uspecete da smanjite I dozu stresa koju ovo obolenje sigurno u Vama izaziva.
Za vise info kontaktirajte nas na [email protected]