Termin “detox” je postao veoma popularan u novoj kulturi zdravog zivota i ishrane. Pojedini redovno praktikuju detoksikaciju, dok drugi ostaju skepticni ka vaznosti ove navike. Mnoga pitanja ostaju neodgovorena kada je rec o detoksikaciji- kao na primer: kako da se pravilno detoksikujem, koliko cesto da to radim, sta da tacno izbacim iz ishrane i sl.
Detoksikacija je proces eliminacije toksina iz naseg organizma.
Najcesci toksini u nasem telu su sledeci:
Procesuirana hrana– mnogo toksina ulazi u nas organizam kroz procesuiranu hranu i time ima stetan efekat. Najzdravija hrana je zato ona koja se jede ziva ili najmanje obradjena. Medju toksinima procesuirane hrane najstetniji su omega-6 masne kiseline, trans fat i policiklicni aromaticni hidrokarboni. Ovi se cesto mogu naci u rafinisanim uljima i grilovanom mesu I povezani su sa ucestalim nastankom srcanih obolenja, gojaznosti i tumora.
Postavlja se pitanje koliko cesto je potrebno da se obavlja detoks. Odgovor je veoma individualan I mora se sagledati mnogo faktora kao sto su metabolizam, misicna masa, imunitet, ali I godine, pol i generalno zdravlje svakog pojedinca. Sto se zdravije hranite i imate zdrave zivotne navike, manje ce detoks biti potreban. Ovo su neki znaci da vam je potreban detoks:
Detoks I prilagodjavanje ishrane odredjenom pacijentu je vrlo personalizovan protokol koji se sa sigurnoscu moze sprovesti tek nakon testa intolerancije na hranu, genetskog testiranja nutricije I uvida u zdravstveno stanje pacijenta. Postoje neke generalne preporuke kako ocistiti svoj organizam.
KORAK1:
Iz ishrane u potpunosti izbaciti sledece namirnice:
KORAK 2: Unos vode
Ukoliko u toku dana osetite zedj, to je signal da niste dovoljno hidrirani. Neophodno je stalno imati vodu kod sebe kako bi celije bile optimalno hidrirane. Nikako ne piti vodu iz plasticnih flasa, iskljucivo iz staklenih kako se ne bi unosili toksini iz plastike. Voda se pije ili mlaka ili topla, izbegavajte led.
Voda se pije iskljucivo pre obroka, nikako u toku ili posle obroka jer dovodi do nadutosti I onemogucava digestivne enzime da obavljaju svoju funkciju. Idealno je imati vodu u svom domu koja se dobija procesom reverzne osmoze uz dodatak elektrolita. Vodu mozete obogatiti nekim vocem (limun, limeta, jabuka, lubenica, ananas i dr.)
KORAK 3:
Unositet detoks suplemente I antioksidante u organizam, a poboljsajte varenje sa unosom digestivnih enzima, prebiotika I probiotika.
KORAK 4:
Dobro spavajte I uspostavite rutinu u odlasku na spavanje kako bi organizam mogao da se regenerise tokom noci.
KORAK 5:
Povremeno gladovanje (autofagija). Pocnite da primenjujete povremena gladovanja, odn, unos hrane u okviru 8 sati tokom dana, kako bi se u ostalih 16 sati digestivni sistem odmarao I povratio svoju funkciju, a time unapredio imuni sistem. Voda se moze unositi celog dana. Autofagija je proces kojim immune celije naseg organizma unistavaju sve stetne “goste”- viruse, bakterije, parazite I druge mikroorganizme. Zato je to izuzetno vazno kod obnove tkiva I celog organizma.
KORAK 6:
Boravite na svezem vazduhu kako bi celije dobile dovoljnu dozu kiseonika.
KORAK 7:
Iz svog zivota izbacite sve sto smatrate da je toksicno po vas- primena elektronskih uredjaja, neka nezdrava navika, koriscenje drustvenih mreza, toksican posao Ili odnos sa prijateljem ili clanom porodice. Detoks je ujedno I duhovna vezba.