Ishrana predstavlja nezaobilazni element dobrog zdravlja. Ne samo izbor namirnica, već i kako su one pripremljene i na koji način se konzumiraju u mnogome mogu uticati na opšte zdravstveno stanje, pa tako i na kvalitet i kvantitet kose.
Veoma često srećemo povezanost opadanja kose sa slabo balansiranom ishranom. Pacijentima kojima opada kosa neretko je potrebna odgovarajuća vitaminska suplementacija.
Biotin ili vitamin H predstavlja gradivni element kose i on je najčešće prvi suplement koji se savetuje kako bi se kosi dala dodatna snaga. On ima ulogu pri sintezi proteina, a njegov nedostatak može izazvati ekcem, opadanje kose I konjuktivitis.
Nema kliničkih studija koje pokazuju benefit suplementacije biotinom ukoliko nije u pitanju deficijencija (nedostatak), ali ipak veliki broj lekara se odlučuje da preporuči ovaj vitamin pacijentima sa alopecijom.
Izvor biotina: žumance, džigerica, karfiol, losos, badem, kikiriki, orasi, pasulj, pečurke, maline, avocado, banane.
Nedostatak gvoždja je najčešći nutritivni nedostatak u široj svetskoj populaciji kao i dokazani uzročnik opadanja kose. Najverovatniji mehanizam delovanja je preko sinteze DNK-a. Javlja se kod premenopauzalnih, naročito onih sa intenzivnim menstrualnim ciklusom i postmenopauzalnih žena, zatim kod muškaraca za gastrointestinalnim krvarenjem, kao i kod onih pacijenata sa slabo balansiranom ishranom.
Nedostatak gvoždja se može sresti kod pacijenata koji pate od telogenog efluvijuma, androgene alopecije i alopecije areate.
Izvor gvoždja: crveno meso, džigerica, sočivo, spanać, breskve, kajsije, brokoli, badem, orasi, cvekla.
Cink spade u grupu esencijalnih aminokiselina, koji učestvuje u radu preko stotinu enzima. Ima važnu ulogu u zarastanju rana i u morfogenezi folikula dlake. Promene na koži usled nedostatka cinka podrazumevaju dermatitis, dok na kosi izaziva telogeni efluvijum i krtu dlaku. Nedostatak cinka ima značajnu ulogu u napredovanju androgene alopecije.
Izvor cinka: jagnjetina, teletina, školjke, mleko, kikiriki.
Ovaj vitamin ima izuzetno važnu ulogu u održanju normalnog ciklusa dlake i funkciji keratinocita. Do njegovog nedostatka dolazi usled nedovoljnog boravka na suncu, kod tamnije kože, gojaznosti, slabe absorpcije masti i sl. Naročito je važan kod žena i veoma često njegov nedostatak predstavlja glavni uzročnik opadanja kose.
Nedostatak proteina u ishrani dovodi do istanjenja dlake i gubitka kose. Esencijalne aminokiseline poput L-Lizina imaju vaznu ulogu u ciklusu gvoždja te njegov dodatak dovodi do poboljšanja telogenog efluvijuma.
Proteini učestvuju u izgradnji ćelija uključujući ćelije kose, kože i noktiju. 80% dlake je izgradjeno od proteina koji se zove keratin. Sa nedostatkom proteina, kosa postaje krta, a dlaci se skraćuje aktivni ciklus rasta.
Izvor proteina:
Primarni (animalni) proteini-riba, jaja, meso, piletina, ćuretina, sir.
Sekundarni (biljni) proteini- pasulj, sočivo, orasi, tofu, kinoa, tempeh.
Ćelije dlake su druge po redu najbrže rastom ćelije našeg organizma (posle intestinalnih). Vitamin C predstavlja esencijalni vitamin koji potpomaže rast kose. On je važan i za druge funkcije kao što su zarastanje rana (daje se posle transplantacije kose), zdravlje kostiju i tkiva, produkcija kolagena i za zaštitu od slobodnih radikala.
Važan je za absorpciju gvoždja čiji nedostatak dovodi do hroničnog opadanja kose i nemogućnosti dlake da raste duže od odredjene duzine.
Izvor vitamina C: citrusno voce, jagode, kiwi, dinja, kelj, brokoli, paprika, krompir, slatki krompir.
Gluten kao sastojak nekoliko žitarica moze izazvati celijačnu bolest kao ekstremnu intoleranciju. Medjutim, postoji i reaktivnost na gluten koja predstavlja hroničnu inflamaciju (žarište) u crevima, da mnogi koji imaju ovu reaktivnost nisu toga ni svesni.
Obavezno je proveriti da li postoji bilo kakva osetljivost na gluten jer ona moze dovesti i pogoršati opadanje kose. Alopecija i celijačna bolest se nalaze na istom hromozomu, odatle potiče povezanost ova dva stanja.
Rigorozne dijete, ali i nagli dobitak u težini mogu dovesti do opadanja kose. Kod gubitka težine, verovatno ne dolazi do balansiranog unosa potrebnih minerala, vitamina i proteina i kosa rezultuje telogenim efluvijumom. Veoma je važno napraviti plan mršavljenja koji će obezbediti potrebne količine ovih za kosu, esencijalnih namirnica.
Veganski nacin ishrane koji sadrži sve esencijalne vitamine, minerale i proteine je zdrav i energetski bogat. Važno ga je dobro balansirati kako bi se obezbedili nutrienti koji su neophodni za ceo organizam, ali i za kosu.
Najvažnija je adekvatna zamena životinjskih proteina biljnim i u tom smislu se savetuje ishrana bogata biljnim proteinima koja je ranije navedena. Pored proteina, važan je i unos gvoždja. Kako se gvoždje mnogo teže absosrbuje iz biljaka (kelj, spanać), nego iz crvenog mesa, predlaže se suplementacija često u kombinaciji sa vitaminom C, kako ne bi došlo do nedostatka gvoždja.
Ne postoji studija koja je pokazala povezanost opadanja kose i unosa mlečnih prozvoda. Ipak, mleko se pokazalo kao neka vrsta alergena-izazivača nastanka peruti, ekcema, čak i psorijaze. Zato ne treba u potpunosti isključiti uticaj na opadanje kose te se savetuje prelazak na biljna mleka poput sojinog, bademovog, lešnikovog isl.
Alternativni pristup lečenju opadanja kose ima veoma veliki osvrt na način ishrane i unos namirnica. Evo nekih preporuka: