Kao neko ko je proveo dosta vremena učeći kako da najpre razlikuje različite tipove opadanja kose kod devojaka I žena, zatim kako da prvo klinički, a potom dermoskopski i histološki razlikuje tako mnogo dijagnoza, smatram da treba biti vrlo oprezan prilikom odlučivanja da li je neka pacijentkinja kandidat za transplantaciju kose ili ne.
Svakako da je kod žena opadanje kose kompleksno I pre svake odluke o podvrgavanju ovoj intervenciji, mora se odrediti ispravna dijagnoza. Androgenetska alopecija, ožiljna alopecija, anageni efluvijum, telogeni efluvijum, kongenitalna alopecija-samo su neka od preko 20 različitih stanja koja dovode do opadanja kose kod žena.
Za razliku od muškaraca, gde je daleko najčešći uzročnik androgenetska alopecija (oko 80%) pa tako I tok opadanja kose delimično predvidiv, kod žena to nije slučaj. Zato smatram da je ispravna dijagnoza prvi korak ka daljem odlučivanju koje može ići u dva smera: ka prevenciji I lečenju opadanja kose ili ka hirurškom lečenju-transplantaciji kose.
Prevencija I lečenje opadanja kose je vrlo kompleksno. Zahteva najpre porodičnu analizu opadanja kose, ličnu istoriju opadanja kose, korekciju nekih pratećih sistemskih, psihijatrijskih, hormonskih I dermatoloških obolenja koja mogu da dovedu do opadanja kose, uvid u dosadašnju medikamentoznu terapiju I dr.
Prevencija opadanja kose počinje zdravom ishranom I zdravim načinom života, uključuje redovnu ličnu higijenu I zdravu higijenu kose koja podrazumeva odredjene šampone, losione I kreme koji su prilagodjeni odredjenim stanjima skalpa. Ako je neophodno, uključuju se vitamini (B, D, H), lekovi – minoksidil, finasterid, spironolakton, melatonin, kortikosteroidne kreme, mezoterapija vitaminskim koktelima, laserska terapija ili PRP terapija.
Lekar odredjuje koliko terapija treba da traje, a svaka pacijentkinja mora biti vrlo disciplinovana I uporna. Prvi rezultati se vide tek nakon par meseci, dok se željeni rezultati postižu I do godinu dana od početka terapije.
Transplantacija kose je, po definiciji, jedino sigurno I trajno rešenje opadanja kose. Podrazumeva transplantaciju dlake sa jednog dela glave (davajuća regija-najčešće zadnji deo glave) na drugi gde je kosa proredjena ili nedostaje u potpunosti. Intervencija traje nekoliko sati, nije invazivna I nakon nje nema bolova. Oporavak je kratak I lagan, tako tvrde pacijenti.
Gde su odredjena organicenja kada treba doneti odluku da li je transplantacija kose odgovarajuća za neku pacijentkinju?
Biti siguran u dijagnozu, da se ne bi napravila greška. Naime, kod odredjenih stanja, raditi transplantaciju kose bi se smatrala greškom, kao npr.kod aktivnih žarišta alopecije areate gde bi čak I ta mikrotrauma prilikom transplantacije kose, mogla da dovede do nastanka novih žarišta, pa čak I do totalnog gubitka kose. Zato treba sačekati da ova žarišta budu stabilna jedan odredjeni vremenski period. Slično je I sa ožiljnom alopecijom, telogenim efluvijumom I drugim stanjima.
FUE tehnika zahteva da se pacijentkinja ošiša na zadnjem delu glave, što se može prekriti kosom, bilo da je ona puštena ili vezana, a ta se kosa brzo obnovi I poraste. Strip tehnika, sa druge strane, ne zahteva šišanje, ali ostavlja za sobom trajan ožiljak I oporavak nakon te tehnike je malo teži.
Androgenetska (nasledna) alopecija kod žena je gotovo po pravilu difuzna što znači da je I davajuća regija zahvaćena, te se mora napraviti procena koliko dlaka se može obezbediti jednom intervencijom.
Androgenetska alopecija kod zena
U slučaju androgenetske alopecije, koja obično zahvata veliku površinu, takodje treba imati dobar plan kolika se površina može zapravo pokriti jednom ili sa vise procedura.
Vrlo važno je proceniti mogućnost nastanka fenomena zvanog “shock loss” nakon transplantacije kose. To je dodatni gubitak kose koji je izazvan samom transplantacijom. Naime, nove dlake koje se implantiraju, mogu postojeće dlake na primajućoj regiji da “šokiraju” odn.da uvedu u pasivnu fazu rasta istovremeno, što dovodi do značajnog, dodatnog gubitka kose.
Treba biti obazriv jer većina tankih, postojećih dlaka ima tendenciju ka opadanju, a transplantacija kose samo ubrza ovaj proces. Dobra vest je da se sve ove dlake posle nekoliko nedelja povrate inastave ponovo da rastu.
Urodjene alopecije, nedostatak kose na gornjem delu čela (tzv.visoko čelo), ožiljci, mada mogu zahtevati I dodatnu proceduru, manji gubici kose, stabilne ožiljne I trakcione alopecije, stabilne alopecije areate, kontrolisane androgenetske alopecije sa realnim očekivanjima pacijentkinje, prethodne procedure sa neprirodnim izgledom prednje linije kose, korekcija dubokih zalizaka I zulufa, korekcija ožiljaka nastalih nakon nekih kozmetičkih procedura (facelift, čeoni lift, podizanje obrva). I naravno-kada treba uraditi transplantaciju obrva ili trepavica.
I najvažnije, kada imate realna očekivanja, a Vaš lekar proceni da može da obezbedi rezultat koji priželjkujete, a da time ne ugrozi postojeće stanje Vaše kose. Ponekad, transplantacija kose predstavlja samo jedan korak u lečenju koje se posle intervencije nastavlja drugim terapijama.
Transplantacija kose izuzetna procedura koja može biti vrlo efikasna kod žena, ako za nju postoji prava indikacija I ako je intervencija izvedena profesionalno uz motivisanost pacijentkinje.
Pogledajte nekoliko primera kada transplantacija kose daje izuzetne rezultate:
Korekcija zalizaka kod zena
Korekcija zalizaka kod zena
Korekcija zalizaka kod zena
Korekcija zalizaka kod zena
Korekcija visoko postavljene prednje linije kose
Korekcija prethodne procedure tzv.”izgled lutke” i asimetrija prednje linije kose
Transplantacija obrva-apsolutna indikacija za transplantaciju.
2 Comments
Odlicni su rezultati koje ste postigli kod zena. Svaka cast!
Hvala na pohvalama za nas rad. Transplantacija kose kod zena moze obezbediti odlicne rezultate, ako se postavi prava indikacija. Zato je vazno obaviti dobar dijagnosticki pregled prvo, a onda utvrditi kakav rezultat se moze postici.